در حال حاضر اینجا

خانه هاي قديمي

خانه های قدیمی ازنظر موقعیت مکانی در جهت قبله قرار دارند. این جهت گیری از لحاظ اقلیمی شرایطی را به وجود می اورد تا فضاهای تابستانی و اتاق های زمستانی پیرامون حیاط مرکزی قرار گیرند.

حیاط مرکزی اصلی ترین فضاهای خانه های یزدی است. حوض وسط حیاط قرار دارد و باغچه ها دور تا دور آن، با درختانی که نیازکمی به اب دارند مثل انار، پسته، انگور، انجیر علاوه بر ایجاد زیبایی و سرسبزی خانه و تامین سایه، خنکای آن خشکی هوا را می کاهد. به عبارتی، همه عناصر متشکله خانه های یزدی دست به دست هم می دهند تا اقلیمی کوچک و قابل زیست برای انسان فراهم سازند. حیاط خانه های قدیمی مکانی برای انواع بازی های محلی، سرگرمی و تفریح کودکان و نوجوانان است.

در اغلب خانه های سنتی یزدی تالاری جلوی اتاق ها و ساختمان وجود دارد که به صورت صفه و ایوان بزرگ نمایان است و محلی برای گذراندن ساعات عصر و شب تابستان است. اتاق ها با نام های سه دری، پنج دری، هفت دری، ارسی و شکم دریده از هم تفکیک می شوند که هریک در پاسخگویی به نیازهای ساکنان خانه نقش دارند.

بیشتر خانه های قدیمی بیاضه دارای دو بخش تابستانی و زمستانی ست. برای گرم کردن اتاق های زمستانی از اجاق، کرسی و بخاری دیواری استفاده می شود. و در قسمت تابستانی ایوان و بادگیر قرار دارد

آشپزخانه ارتباط نزدیکی با قسمت زمستانی خانه دارد. قسمت کنج آشپزخانه کندوی هیزم است. این کندو به وسیله دست انداز یک متری از آشپزخانه جدا می شود. تنور در گوشه ای از آشپزخانه قرار دارد و در گوشه ای دیگر چند اجاق قرار گرفته که غذا روی ان می پختنند. اتاق انبار را  اتاق دربست می نامند. در سرتاسر این اتاق کندوهایی جهت نگهداری جو، عدس، گندم و... و وسایل زندگی ساخته شده و طناب هایی که به رجه معروف است و برای اویزان کردن خوشه های نارس خرما مورد استفاده قرار می گرفت. انبار در هر مکانی می تواند قرار گیرد.

برچسب ها:

درباره هتل ،اخبار هتل، گالری تصاویر هتل یه تا ، هتل سنتی یه تا ، تعرفه های هتل سنتی یه تا ، تماس با هتل سنتی یه تا ، رزرواسیون هتل سنتی یه تا ، مسیریابی هتل یه تا ، موقعیت جغرافیایی بیاضه ، راه های بیاضه ، گویش و لهجه بیاضه ، غذاهای محلی بیاضه ، پوشش گیاهی بیاضه ، حیات وحش ،نارین قلعه ، پستی و بلندی بیاضه ، سافاری در بیاضه ، چشمه های بیاضه ، پایاب ها و قنات های بیاضه ، آسیاب بیاضه ، ساباط های بیاضه ، بادگیرهای بیاضه ، خانه های قدیمی بیاضه ، پلی گون های نمک ، رمل و تپه های شنی ، کویر گردی ،بادگیرهای بیاضه

تماس با هتل کویری يه تا


تلفن :
03146346186
03146346187
03146346189
فكس:
03146346191
شماره همراه:
09122196216
ایمیل هتل:
email@yatahotel.ir
شماره پیامک
30008160000024

راه هاي بياضه


مسیرهایی که میتوان به بیاضه راه یافت عبارتند از: